Nepravidelná slovesa v angličtině: Zkroťte tygří gramatiku!
Nepravidelná slovesa: Výzva
Nepravidelná slovesa. Strašák snad každého studenta angličtiny. Na rozdíl od pravidelných sloves, která se řídí jasnými pravidly, si nepravidelná slovesa musíte jednoduše zapamatovat. A že jich není málo! Proč si s nimi lámat hlavu? Protože tvoří základ anglické gramatiky. Bez nich se neobejdete v běžné konverzaci ani v psaném projevu. Jak se s touto výzvou poprat? Existuje několik strategií. Učení v kontextu je jedna z nejefektivnějších metod. Místo biflování seznamů slovíček se zaměřte na věty a fráze, kde se tato slovesa přirozeně vyskytují. Pomohou vám i různé mnemotechnické pomůcky, písničky nebo hry. Důležité je pravidelné opakování a trpělivost. Nezoufejte, i když se vám zdá, že je to nad vaše síly. S vytrvalostí a správným přístupem zvládnete i tuto gramatickou překážku.
Základní tvary sloves
Nepravidelná slovesa v angličtině, na rozdíl od pravidelných, netvoří tvary minulého času a příčestí minulého přidáním koncovky "-ed". Místo toho se jejich tvary mění často nepředvídatelným způsobem a je nutné se je naučit nazpaměť. Základní tvary sloves, infinitiv, minulý čas a příčestí minulé, jsou klíčové pro pochopení a správné používání těchto sloves. Pro ilustraci si uvedeme příklady nepravidelných sloves "go" a "see". Infinitiv slovesa "go" je "go", minulý čas "went" a příčestí minulé "gone". Vidíme, že tvary se liší od infinitivu a neřídí se žádným jednoduchým pravidlem. Podobně je tomu i u slovesa "see", kde infinitiv je "see", minulý čas "saw" a příčestí minulé "seen". Znalost těchto základních tvarů je nezbytná pro tvorbu různých časů, jako je předpřítomný čas (I have gone, I have seen), předminulý čas (I had gone, I had seen) a další.
Nepravidelná slovesa, ach, ta noční můra každého studenta angličtiny! Jako by nestačilo naučit se gramatiku, slovní zásobu a výslovnost, ještě musíme bojovat s těmito rebely, kteří se odmítají řídit pravidly.
Jindřich Král
Minulý čas a -ed
V angličtině se s minulým časem (past simple) setkáváme při popisu dějů, které se odehrály v minulosti a už jsou ukončené. Pravidelná slovesa tvoří minulý čas jednoduše – přidáním koncovky “-ed”. Co se ale děje s nepravidelnými slovesy? Ta se řídí svými vlastními pravidly a jejich tvary se musíme jednoduše naučit. Nepravidelná slovesa mají často v minulém čase zcela odlišný tvar od infinitivu. Například sloveso “go” (jít) se v minulém čase změní na “went” (šel), sloveso “eat” (jíst) na “ate” (jedl) a sloveso “see” (vidět) na “saw” (viděl). Proč tomu tak je? Důvodem je historický vývoj jazyka.
Znalost nepravidelných sloves je pro správné používání angličtiny klíčová. Bez nich se neobejdeme v běžné konverzaci ani při psaní. Existují různé způsoby, jak se nepravidelná slovesa naučit. Můžeme je rozdělit do skupin podle podobných změn, používat mnemotechnické pomůcky nebo se je učit postupně s pomocí cvičení. Důležité je opakování a pravidelné používání, aby se nám tvary nepravidelných sloves pevně vryly do paměti.
Třetí tvar: Klíč k úspěchu
Třetí tvar slovesa, takzvané "příčestí minulé", je v angličtině kamenem úrazu pro nejednoho studenta. Zatímco u pravidelných sloves stačí k infinitivu přidat koncovku "-ed", u nepravidelných sloves je potřeba se učit třetí tvar zvlášť. A právě znalost těchto nepravidelných tvarů je klíčem k úspěchu v gramatice i konverzaci. Proč? Protože třetí tvar slovesa se používá v mnoha gramatických konstrukcích, jako je předpřítomný čas (present perfect), předminulý čas (past perfect), trpný rod (passive voice) a další. Bez znalosti třetího tvaru slovesa se neobejdete ani při tvoření podmínek (conditional sentences) nebo při popisu minulých dějů.
Učení se nepravidelných sloves nazpaměť může znít děsivě, ale existuje mnoho metod, jak si ho usnadnit. Můžete si vytvářet kartičky s infinitivem na jedné straně a třetím tvarem na straně druhé, používat mnemotechnické pomůcky, nebo se učit slovesa v kontextu vět a frází. Důležité je pravidelně si znalosti opakovat a nebát se dělat chyby. I rodilí mluvčí občas chybují, a to je v pořádku. Důležité je se z chyb poučit a posouvat se dál.
Nejčastější nepravidelná slovesa
Nepravidelná slovesa představují v angličtině pro mnohé studenty výzvu. Na rozdíl od pravidelných sloves, která tvoří tvary minulého času a příčestí minulého přidáním koncovky "-ed", nepravidelná slovesa se řídí vlastními, často nepředvídatelnými pravidly. Proč je angličtina plná nepravidelných sloves? Důvod tkví v historii jazyka a jeho vývoji. Angličtina má kořeny v germánských jazycích, které jsou známé svou složitou gramatikou. Postupem času se tvary některých sloves zjednodušily, jiná si však zachovala své staré, nepravidelné tvary. Mezi nejčastější nepravidelná slovesa, se kterými se setkáte, patří například "be" (být), "have" (mít), "do" (dělat), "go" (jít), "come" (přijít), "see" (vidět), "say" (říci), "eat" (jíst), "drink" (pít) a mnoho dalších. Pro zvládnutí angličtiny je nezbytné naučit se tvary nepravidelných sloves nazpaměť. Existuje mnoho metod, jak si je osvojit – od klasického biflování slovíček přes různé mnemotechnické pomůcky až po interaktivní cvičení a aplikace. Důležité je najít si způsob, který vám bude vyhovovat a pomůže vám tato slovesa zařadit do aktivní slovní zásoby.
Tipy pro zapamatování
Zapamatování nepravidelných sloves v angličtině může být oříšek, ale s trochou snahy to zvládnete. Zkuste si vytvořit kartičky s infinitivem slovesa na jedné straně a tvary minulého času a příčestí minulého na straně druhé. Pravidelně si je procházejte a zkoušejte se z nich. Pro lepší zapamatování si tvořte věty s nepravidelnými slovesy. Čím vtipnější a absurdnější věty budou, tím lépe si je zapamatujete. Využijte i mnemotechnické pomůcky, jako jsou říkanky, písničky nebo příběhy, které vám pomohou si tvary sloves lépe zafixovat. Důležitá je také praxe. Čtěte anglické texty, sledujte filmy a seriály v angličtině a snažte se s rodilými mluvčími co nejvíce konverzovat. Čím více budete angličtinu používat, tím přirozeněji vám budou nepravidelná slovesa připadat. Nebojte se chyb. I rodilí mluvčí dělají chyby. Důležité je se z chyb poučit a nevzdávat se.
Procvičování dělá mistra
Nepravidelná slovesa, ať už v angličtině nebo v češtině, se prostě nenaučíte přes noc. Vyžadují čas, trpělivost a hlavně - procvičování. Čím častěji se s nimi setkáváte, používáte je a opakujete si jejich tvary, tím lépe se vám vryjí do paměti. Existuje spousta metod, jak si učení nepravidelných sloves zpříjemnit a zefektivnit. Zkuste třeba flashcards, mobilní aplikace, online hry nebo si vytvořte vlastní věty s danými slovesy. Důležité je najít si způsob, který vám bude vyhovovat a který vás bude bavit. Nebojte se experimentovat a zkoušet různé techniky, dokud nenajdete tu pravou pro vás. Pamatujte, že každý se učí jinak a co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému.
Nepravidelné sloveso (česky) | Infinitiv (anglicky) | Minulý čas (anglicky) | Minulé příčestí (anglicky) |
---|---|---|---|
jít | go | went | gone |
být | be | was/were | been |
mít | have | had | had |
Online zdroje a aplikace
Pro zvládnutí nepravidelných sloves v angličtině existuje naštěstí spousta online zdrojů a aplikací, které ti s tím pomohou. Webové stránky jako British Council, Oxford Learners' Dictionaries nebo Cambridge Dictionary nabízejí přehledné seznamy nepravidelných sloves s jejich tvary a často i s příklady použití. Pro interaktivnější učení můžeš využít aplikace jako Duolingo, Memrise nebo Babbel, které ti pomohou si tvary nepravidelných sloves zapamatovat zábavnou formou pomocí her, kvízů a opakování. Pro ty, kteří preferují vizuální učení, jsou tu aplikace jako Quizlet nebo Anki, které umožňují vytvářet si vlastní kartičky s tvary sloves a procvičovat je. Důležité je najít si metodu, která ti nejvíce vyhovuje a pravidelně se učit.
Trpělivost a vytrvalost
Učení se nepravidelným slovesům v angličtině může být pro Čechy pěkný oříšek. Na rozdíl od češtiny, kde se slovesa řídí pravidly, angličtina má pro nás často nepochopitelné výjimky. A právě sem spadají nepravidelná slovesa. Neexistuje žádná magická formulka, která by vám je všechny v mžiku vryla do paměti. Klíčem k úspěchu je trpělivost a vytrvalost.
Představte si to jako trénink na maraton. Neběžíte hned první den 42 kilometrů. Začnete pomalu, s kratšími vzdálenostmi, a postupně přidáváte. Stejně tak je to i s učením nepravidelných sloves. Učte se je postupně, po menších skupinkách. Pravidelné opakování je základ. Vytvořte si systém, který vám bude vyhovovat – kartičky, aplikace, poznámky. Důležité je, abyste se k nim vraceli a opakovali si je.
Nezapomínejte, že učení jazyka je běh na dlouhou trať. Budou dny, kdy vám to půjde lépe a dny, kdy budete mít pocit, že si nepamatujete vůbec nic. To je naprosto v pořádku. Důležité je se nevzdávat a pokračovat dál. S trpělivostí a vytrvalostí se i ta nejobtížnější slovíčka stanou vaší druhou přirozeností.
Angličtina bez překážek
Nepravidelná slovesa, noční můra nejednoho studenta angličtiny. Na rozdíl od pravidelných sloves, která se řídí jasnými pravidly, si nepravidelná slovesa dělají, co chtějí. Jejich tvary pro minulý čas a příčestí minulé se prostě musíte naučit nazpaměť. Žádný strach, existuje spousta tipů a triků, jak si to učení usnadnit.
Nejdůležitější je učit se slovesa postupně a v kontextu. Místo biflování seznamů zkuste tvořit věty a používat slovesa v praxi. Pomoci vám můžou i různé hry, písničky nebo filmy. Důležité je také pravidelné opakování. Čím častěji se ke slovesům budete vracet, tím lépe si je zapamatujete. A nezapomeňte, že i chyba je příležitost k učení.
Publikováno: 17. 08. 2024
Kategorie: jazyky