Zkusit to s češtinou: Záludnosti slovesa zkusit

Zkusit

Význam a použití slovesa zkusit

Sloveso "zkusit" patří v českém jazyce mezi ta hojně užívaná a má široké spektrum významů. V základu vyjadřuje snahu něco provést, otestovat nebo vyzkoušet. Může se jednat o jednorázovou akci, například "Zkusil jsem otevřít dveře, ale byly zamčené.", nebo o opakovanou činnost s cílem dosáhnout určitého výsledku, například "Zkouším se naučit anglicky."

Kromě významu "pokusit se" může "zkusit" nést i význam "ochutnat" nebo "vyzkoušet si". Například věty "Zkusil jsi už tu novou zmrzlinu?" a "Musíš zkusit jízdu na koni!" demonstrují tyto alternativní významy.

V hovorové češtině se sloveso "zkusit" často používá i ve spojení s infinitivem jiného slovesa, čímž se vyjadřuje návrh nebo výzva k akci. Příkladem může být věta "Zkus zavolat později.", která v sobě nese jemnější a méně direktivní tón než například "Zavolej později."

Bohatost významů slovesa "zkusit" a jeho časté užívání v běžné mluvě i psané formě z něj činí jeden ze základních stavebních kamenů českého jazyka. Jeho znalost je proto nezbytná pro každého, kdo chce česky nejen rozumět, ale i aktivně komunikovat.

Zkusit vs. pokusit se

V českém jazyce se často setkáváme se slovesy "zkusit" a "pokusit se", která na první pohled vyjadřují podobný význam. Obě slovesa totiž naznačují snahu o provedení nějaké činnosti. Avšak existuje mezi nimi jemný významový rozdíl, který je důležité si uvědomit, abychom je v mluveném i psaném projevu používali správně.

Sloveso "zkusit" se používá v situacích, kdy chceme něco vyzkoušet, otestovat, zjistit, jak to funguje, nebo jaký to má výsledek. Například: "Zkusím ten nový recept", "Zkus si tuhle hru, je skvělá!". V těchto případech se nejedná o nijak náročnou činnost a výsledek není až tak důležitý.

Naproti tomu sloveso "pokusit se" se používá v případech, kdy jde o něco náročnějšího, co vyžaduje úsilí a kde nám na výsledku záleží. Například: "Pokusím se opravit tu lampu", "Pokusím se stihnout ten vlak". V těchto případech je zřejmé, že daná činnost vyžaduje více úsilí a že nám na jejím výsledku záleží.

Význam "pokusit se" je tedy o něco silnější než význam "zkusit". Zatímco "zkusit" vyjadřuje spíše nenucenou snahu, "pokusit se" naznačuje cílevědomou snahu o dosažení určitého výsledku.

Pamatujte si tedy, že ačkoliv se slovesa "zkusit" a "pokusit se" zdají být na první pohled podobná, existuje mezi nimi jemný významový rozdíl. Správným používáním těchto sloves dodáte svému projevu na přesnosti a srozumitelnosti.

Zkusit s infinitivem

Infinitiv je základní tvar slovesa, který vyjadřuje jeho význam bez ohledu na osobu, číslo nebo čas. V češtině se infinitiv obvykle používá s koncovkou "-t" (např. dělat, spát, jíst). Zkusit s infinitivem je běžná konstrukce v českém jazyce, která vyjadřuje pokus o provedení nějaké činnosti. Například: "Zkusím zavolat později." nebo "Zkus se na to podívat z jiného úhlu." V těchto případech sloveso "zkusit" uvádí, že mluvčí hodlá provést akci vyjádřenou infinitivem, ale není jistý výsledkem.

Použití infinitivu po slovesu "zkusit" je velmi široké a umožňuje nám vyjádřit různé nuance významu. Můžeme například zdůraznit nejistotu výsledku ("Zkusím to opravit, ale nevím, jestli se mi to podaří."), zdvořile požádat o provedení činnosti ("Zkuste, prosím, být tiše.") nebo vyjádřit návrh ("Mohli bychom zkusit jít jinudy.").

Je důležité si uvědomit, že infinitiv po slovesu "zkusit" se vždy vztahuje k subjektu věty. To znamená, že pokud řekneme "Zkusím ho přesvědčit.", znamená to, že mluvčí se pokusí přesvědčit někoho jiného. Pokud bychom chtěli vyjádřit, že se mluvčí nechá od někoho přesvědčit, museli bychom použít jinou konstrukci, například "Nechám se od něj přesvědčit."

Zkusit s akuzativem

Sloveso "zkusit" v češtině obvykle vyžaduje po sobě předmět v akuzativu. To znamená, že odpovídá na otázku "co?". Například: "Zkusím to kolo." (Co zkusím? To kolo.) Nebo: "Zkusíš ten dort?" (Co zkusíš? Ten dort.)

Je důležité si uvědomit, že ne všechna slovesa fungují v češtině stejně. Některá slovesa po sobě vyžadují jiný pád, například dativ (komu? čemu?) nebo genitiv (koho? čeho?). Proto je důležité se s gramatikou českého jazyka seznámit a učit se, jak se jednotlivá slovesa používají.

Existují i případy, kdy sloveso "zkusit" může být použito bez předmětu v akuzativu. Například ve větě: "Zkusím to znovu." V tomto případě je jasné, co se zkouší znovu, i když to není explicitně vyjádřeno.

Pamatujte, že znalost gramatiky je klíčová pro správné a srozumitelné vyjadřování v češtině.

Idiomy a fráze se zkusit

Sloveso "zkusit" je v češtině velmi užitečné a všestranné. Můžeme ho použít v mnoha různých kontextech a významech. Není divu, že se s ním pojí i celá řada zajímavých idiomů a frází, které dodávají jazyku barvitost a originalitu.

Někdy potřebujeme někoho povzbudit, aby se do něčeho pustil, i když si není jistý výsledkem. V tu chvíli přijde vhod třeba "Zkusit to můžeš, nic za to nedáš!" Nebo naopak chceme zdůraznit, že něco je velmi snadné a zvládnou to všichni: "Tohle zvládneš levou zadní!"

Jindy zase chceme vyjádřit, že někdo něco dělá jen povrchně a bez zájmu. Tady se nabízí fráze "Dělá to jenom na oko." A co teprve situace, kdy se někdo snaží něco utajit, ale moc mu to nejde? "Na tohle se ti bude těžko hledat alibi!"

Ať už jde o povzbuzení, ironii nebo konstatování faktu, idiomy a fráze se slovesem "zkusit" nám pomáhají vyjádřit se pestře a srozumitelně. Stačí si jen vybrat tu správnou pro danou situaci.

Synonyma pro zkusit

Sloveso "zkusit" je v českém jazyce velmi časté a má širokou škálu významů. Může znamenat vyzkoušet si něco nového, otestovat něco, pokusit se o něco, nebo dát někomu něco ochutnat. Právě kvůli této rozmanitosti existuje mnoho synonym pro sloveso "zkusit", které se liší významem i použitím.

Pokud chceme zdůraznit experimentování nebo ochutnávání, můžeme použít synonyma jako "otestovat", "vyzkoušet", "ochutnat" nebo "okusit". Například: "Musíš otestovat ten nový recept!" nebo "Dáš si ochutnat můj koláč?".

V případě, že se jedná o pokus o dosažení nějakého cíle, hodí se spíše synonyma jako "pokusit se", "snažit se", "usilovat o" nebo "zkoušet". Například: "Pokusím se přijít včas." nebo "Budu se snažit co nejlépe!".

Pro vyjádření výzvy nebo navedení někoho k akci můžeme použít synonyma jako "dát si", "zvládnout" nebo "troufnout si". Například: "Dej si ještě jeden kousek!" nebo "Zvládneš to!"

Výběr správného synonyma pro sloveso "zkusit" závisí na kontextu a na tom, jaký význam chceme zdůraznit.

Příklady použití zkusit v textu

Sloveso "zkusit" je v češtině velmi užitečné a všestranné. Můžeme ho použít v mnoha různých kontextech, a to jak v hovorové, tak i spisovné češtině. "Zkusit" vyjadřuje snahu o provedení nějaké činnosti, často s nejistým výsledkem.

Můžeme "zkusit" něco nového, například nový recept nebo sport. "Zkusil jsem upéct ten dort podle vašeho receptu a musím říct, že je vynikající!" Nebo "Příští týden zkusím jógu, slyšela jsem, že je to skvělé na protažení."

Dále můžeme "zkusit" něco opravit nebo vyřešit. "Zkusím ten počítač restartovat, třeba to pomůže." Nebo "Zkusím zavolat na technickou podporu, oni budou vědět, co s tím."

"Zkusit" se dá použít i v situacích, kdy si nejsme jistí výsledkem, ale chceme dát najevo, že se o něco pokoušíme. "Zkusím se s ním domluvit, ale nic neslibuji." Nebo "Zkusím přijít včas, ale záleží na dopravě."

Všimněte si, že "zkusit" se často pojí s infinitivem jiného slovesa, které vyjadřuje samotnou činnost, o kterou se pokoušíme. Například "zkusit upéct", "zkusit opravit", "zkusit domluvit se".

Časté chyby při použití zkusit

Čeština je krásný, ale i složitý jazyk a občas nám dává zabrat. Jedním z takových zákoutí je i používání slovesa "zkusit". Pojďme se podívat na nejčastější chyby, kterých se při jeho použití dopouštíme.

První a asi nejčastější chybou je kombinace "zkusit + infinitiv". Slyšíme to všude: "Zkus zavolat později", "Zkus to opravit". Problém je v tom, že "zkusit" vyžaduje po sobě další sloveso v 1. pádě, nikoliv infinitiv. Správně by tedy věty měly znít: "Zkus zavolat později", "Zkus to opravit".

Další častou chybou je používání "zkusit" u dějů, které nemůžeme ovlivnit. Nemůžeme například "zkusit, aby pršelo" nebo "zkusit vyhrát ve sportce". V těchto případech je vhodnější použít jiné sloveso, například "doufat", "přát si" nebo "snažit se".

Třetí častou chybou je nadužívání "zkusit" v situacích, kdy bychom mohli použít specifičtější sloveso. Místo "Zkusím to najít" můžeme říct "Podívám se na to" nebo "Zkusím si na to vzpomenout" nahradit slovesem "Zapřemýšlím o tom". Používáním specifičtějších sloves dodáme svému projevu na přesnosti a srozumitelnosti.

Pamatujme, že i zdánlivě jednoduchá slovesa jako "zkusit" mají svá specifika. Dbejme na jejich správné používání a vyvarujme se častým chybám. Naše vyjadřování tak bude přesnější, srozumitelnější a bude působit kultivovaněji.

Zkusit se má všechno, alespoň jednou. Co se ti nelíbí, zkusit znovu. A co se ti líbí, zkusit každý den.

Božena Němcová

Zkusit v hovorové češtině

Sloveso "zkusit" patří v hovorové češtině mezi ty nejpoužívanější. Jeho krása spočívá v univerzálnosti a schopnosti dodat větě nádech lehkosti a spontaneity. Ať už se jedná o ochutnání nového jídla, vyzkoušení adrenalinového sportu nebo jen tak prohození pár slov s neznámým člověkem, "zkusit" se vždycky hodí.

Feature zkusit
Word type Verb (sloveso)
English equivalent(s) to try, to taste, to test
Example usage Zkusím to udělat. (I will try to do it.)

Představte si situaci: sedíte v restauraci a nemůžete se rozhodnout, co si dát. Kamarád vám s úsměvem doporučí svou oblíbenou specialitu a dodá: "Zkus to, je to fakt dobrý!". Nebo si představte, že se učíte nový jazyk a máte strach promluvit. Váš lektor vás povzbudí: "Zkus to, neboj se chyb!". V obou případech sloveso "zkusit" dodává větě přátelský a povzbudivý tón.

V hovorové češtině se "zkusit" často používá i v případech, kdy bychom v oficiálním projevu zvolili jiné sloveso. Místo "pokusit se" o splnění úkolu, "ochutnat" exotické ovoce nebo "vyzkoušet" nové boty, prostě "zkusíme", "ochutnáme" a "vyzkoušíme". Je to jednodušší, bezprostřednější a odráží to přirozenou hravost a dynamiku mluveného jazyka.

Zajímavosti o slovese zkusit

Sloveso "zkusit" patří v českém jazyce mezi ta frekventovanější a jeho význam je nám všem dobře známý. Víte ale, že... "zkusit" může mít různé významové odstíny? Může znamenat "vyzkoušet si něco nového", "pokusit se o něco", ale i "ochutnat". Zajímavé je, že v některých kontextech může být sloveso "zkusit" nahrazeno slovesem "zapsat", například ve větě "Zkusil jsem si to do deníku."

A co tvary slovesa "zkusit"? Infinitiv "zkusit" se časuje pravidelně, ale pozor na tvary podmiňovacího způsobu – "zkusil bych", "zkusil bys" atd. "Zkusit" se řadí mezi tzv. dokonavá slovesa, která vyjadřují ukončený děj. Jeho nedokonavým protějškem je sloveso "zkoušet", které naopak vyjadřuje děj probíhající.

A perlička na závěr? Víte, že existuje i podstatné jméno "zkouška", které se od slovesa "zkusit" odvodilo? "Zkouška" může znamenat jak "pokus", tak i "test znalostí".

Publikováno: 30. 07. 2024

Kategorie: jazyky

Autor: Jana Novotná

Tagy: zkusit